• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Dzień Pluszowego Misia to szczególne święto. Święto podczas którego dzieci, rodzice i nauczyciele poświęcają czas, aby w różnorodny sposób uczcić pluszową maskotkę - misia. Święto to obchodzone jest zawsze 25 listopada. Ponieważ w tym roku 25 listopada wypadł w sobotę w naszym przedszkolu postanowiliśmy zorganizować Dzień Pluszowego Misia dzień wcześniej czyli w piątek 24 listopada. Tego dnia we wszystkich grupach przedszkolnych pojawiły się przedszkolaki wraz ze swymi pluszowymi przyjaciółmi. Podobnie było w grupie „Zielone Żabki”. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje misie i inne pluszaki. Najmłodsze przedszkolaki poznały historię powstania pluszowej zabawki, nauczyły się wiersza pt. „Miś”, bawiły się przy „misiowych” utworach, rozwiązywały „misiowe” zadania a na koniec wylepiły z plasteliny podobiznę misia. Do wspólnej zabawy przyłączyli się uczniowie klasy I „b”, którzy wraz ze swoją wychowawczynią panią Beatą Zbień odpowiedzieli na zaproszenie „Zielonych Żabek”. Pierwszoklasiści podarowali maluszkom naklejki z podobizną misia, pięknie wyrecytowali wiersz, którego się właśnie nauczyli i zatańczyli „Kubusiowy Taniec”.

            To był naprawdę wspaniały dzień!!!

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE „STOKROTKI”

          • Święto Pluszowego Misia to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa i opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Data ta, czyli 25 listopada, nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

            I właśnie w tym dniu Przedszkolaki świętowały wraz ze swoimi pluszakami. Opowiadały, dlaczego lubią swoje pluszaki i jak się z nimi bawią. Przedstawiały  misie, liczyły sylaby w imieniu pluszaka. Dzieci poznały również historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych i zgadywankach. Wykonywały również  prace plastyczne. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

          • DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • Prawa dziecka to prawa, które powinien poznać każdy malec. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to doskonała okazja do tego, by je zaprezentować.

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE „PRZEMOC WERBALNA – CZYLI O KRZYWDZĄCEJ SILE SŁÓW”

          • W dniach 23 - 24.11.2023 uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zajęciach profilaktycznych zorganizowanych we współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki w Krakowie.
            Celem warsztatów było uświadomienie uczniom, czym jest przemoc werbalna i jakie są jej formy; że przemoc werbalna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna oraz przedstawienie im konsekwencji jakie za sobą niesie. Podczas zajęć uczniowie nabywali umiejętności skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów. Uczyli się asertywnych zachowań – ważnych nie tylko wobec osób stosujących przemoc werbalną, ale także tych zachęcających do zachowań ryzykownych (palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, dopalaczy itp.).


            Realizacja zajęć możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Książu Wielkim.

            Więcej o agresji słownej i jej negatywnym wpływie na dzieci i młodzież (artykuł dla rodziców, wychowawców, opiekunów)   wychowujmy.pl/agresja-slowna/

          • Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce

          • Pewna Królewna nie była miłośniczką owoców i warzyw, lubiła za to pić kolę i objadać się frytkami i hamburgerami. To że postępuje źle zrozumiała dopiero wtedy, kiedy dopadł ją ból brzucha. Szukając pomocy zakupiła nawet magiczny kamień od Czarownicy, a wszystko po to, by uniknąć zdrowej diety. Czarownice mają jednak w zwyczaju nie mówić do końca prawdy i rzekomo „magiczny” kamień okazał się być zwykłym głazem. Dopiero Tygrysek przekonał królewnę, że tylko zdrowe odżywianie to prawdziwe czary?"

            To w skrócie fabuła bajki jaką zaprezentowali dla dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej i Przedszkola aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa we wtorek 21 listopada. 

            Przedstawienie zamówiła dla dzieci Biblioteka Szkolna .

            Mamy nadzieje, że dzieci na długo zapamiętają jakie konsekwencje może mieć niezdrowe odżywianie i od dziś będą spożywać dużo więcej owoców i warzyw.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W PRZEDSZKOLU

          • Bardzo ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania tych praw.

            20 listopada w dniu w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka przedszkolaki obejrzały wspólnie film edukacyjny pt. „Prawa dla dzieci”, w którym główna bohaterka Ola powiedziała dzieciom jakie są ich prawa, jak i dlaczego powstały a także gdzie mogą zwrócić się o pomoc gdy dzieje się coś złego. Następnie we wszystkich grupach odbyły się zajęcia w trakcie których dzieci omawiały i kolorowały ilustracje, uczyły się wierszy, rymowanek a także piosenek o tematyce „Prawa dzieci”. 

          • Odblaskowa Szkoła

          • Od września do października uczniowie naszej szkoły wzięli udział po raz pierwszy w konkursie "Odblaskowa Szkoła". W ramach konkursu:
            - uczniowie zostali wyposażenie w elementy odblaskowe,

            - brali udział w konkursach o tematyce bezpiecznego poruszania się na drodze,
            - została napisana piosenka, którą wykonał jeden z uczniów szkoły,
            - przygotowano gazetki tematyczne i  powstały liczne transparenty z hasłami o bezpieczeństwie na drodze,
            - zorganizowano dla najmłodszych klas oraz seniorów  spotkanie z policjantką, mające na celu uświadomienie w jaki sposób powinni poruszać się po drodze.
            Sprawozdanie zostało przekazane Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie i cała szkoła czeka na jego rozstrzygnięcie.

             

            Sprawozdanie z konkursu w formie prezentacji można obejrzeć klikając w poniższy link.

            Sprawozdanie z realizacji konkursu - Odblaskowa Szkoła

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w klasach I-III

          • W 2023 roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada na 17 listopada.

            Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty, dlatego w tym roku szkolnym uczniowie klas młodszych przystąpili do wspólnej nauki i zabawy.

          • Drogi do Niepodległej. Świętujemy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 20-lecie nadania imienia Szkole Podstawowej w Książu Wielkim.

          • Obchodzone w tym roku Święto Niepodległości miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ uczczono nie tylko sto pięć lat wolnej Polski, ale w tym dniu Szkoła Podstawowa im. ppłk. Juliana Malinowskiego świętowała 20-lecie nadania imienia. Przygotowania do listopadowej rocznicy trwały już od kilku tygodni, gdyż w tym dniu w SP w Książu Wielkim obchodzone jest także święto patrona szkoły – podpułkownika Juliana Malinowskiego – wielkiego patrioty, zasłużonego obywatela i wychowawcy młodzieży.

            Uroczystości rozpoczęły się 10 listopada o godzinie 9.30 w kościele św. Wojciecha w Książu Wielkim Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i szkoły, w której wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie oraz nauczyciele. Następnie odbył się przemarsz ze sztandarem ulicami Książa Wielkiego. Pod pomnikiem ku czci Józefa Piłsudskiego wartę honorową pełnili harcerze. Pochód zatrzymał się pod tablicą pamiątkową poświęconą podpułkownikowi Julianowi Malinowskiemu. Tutaj młodzież oddała hołd patronowi symboliczną wiązanką biało-czerwonych kwiatów. Nad pocztem sztandarowym czuwała pani Agnieszka Bogacz, opiekun Samorządu Uczniowskiego.

            Na uroczystym apelu zorganizowanym w szkolnej auli pojawili się m.in.: Starosta Miechowski pan Jacek Kobyłka, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Książ Wielki pan Grzegorz Janus, przewodniczący Komisji Oświaty pan Marek Płonczyński, pan Rafał Pawlik reprezentujący Zarząd Powiatu, pan redaktor Bogumił Kurylczyk a także dyrektorzy szkół – pani Małgorzata Borycka oraz pani Danuta Gajos, pani Agnieszka Mikołajczyk – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzędowicach, pani Jolanta Nowak – kierownik CUW w Książu Wielkim, ksiądz proboszcz Edward Nowak, a także uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice.

            Po uroczystym odśpiewaniu hymnu gości powitała pani dyrektor Edyta Król. W swym wystąpieniu zwróciła uwagę na znaczenie Święta Niepodległości dla Polski i Polaków, a także przypomniała o zasługach patrona szkoły podpułkownika Juliana Malinowskiego. Przemówienia wygłosili również pan Starosta Jacek Kobyłka oraz zastępca burmistrza Miasta i Gminy Książ Wielki pan Grzegorz Janus. Następnie na scenie pojawili się młodzi artyści z klasy piątej oraz szóstej oraz członkowie Szkolnego Zespołu Muzycznego. Uczniowie rocznicę odzyskania niepodległości uczcili, deklamując poezję patriotyczną przeplataną chóralnie odśpiewanymi legionowymi pieśniami oraz piosenkami patriotycznymi w wykonaniu solistów. Montaż słowno-muzyczny przygotowały panie – Joanna Wiorek oraz Agnieszka Pluta, a nad oprawą muzyczną czuwały panie Małgorzata Górnik oraz Justyna Rosół, pod kierunkiem których działa Szkolny Zespół Muzyczny Malinowy Band. Na zakończenie uczennice naszej szkoły przygotowane przez panią Magdalenę Szyniec wykonały wzruszający taniec z flagami. Ich występ wzbudził wśród oglądających zachwyt, o czym świadczyła najlepiej burza oklasków. Uwagę gości zwróciły także wspaniałe dekoracje wykonane przez panią Joannę Wiorek oraz uczniów szkoły.

            Na zakończenie pani dyrektor Edyta Król wręczyła uczniom klas IV-VIII nagrody za udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły. Nagrodzono także zwycięzców I Biegu im. ppłk. Juliana Malinowskiego.

            W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnych obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Dnia Patrona.

          • 10 LISTOPADA W PRZEDSZKOLU

          • Jak co roku nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tej akcji 10 listopada przedszkolaki ze wszystkich grup zebrały się w jednej z sal aby o godzinie 11.11 uroczyście odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Przygotowania do tego wydarzenia trwały od kilku dni. Dzieci uczyły się śpiewać hymn, poznawały symbole narodowe, zapoznawały się z historią naszego kraju a także wykonywały różnorodne prace plastyczno-techniczne.

          • Co wiemy o Patronie naszej szkoły? – wyniki konkursu

          • W ramach obchodów Dnia Patrona w naszej szkole przeprowadzono Klasowy Konkurs Wiedzy o ppłk. Julianie Malinowskim. Organizatorami Konkursu były panie: Agnieszka Pluta, Joanna Wiorek oraz Monika Wojtyra. Do udziału zaproszono uczniów klas IV-VIII.

            Z każdej klasy wyłoniono zwycięzcę.

            Celem konkursu było upowszechnienie podstawowej wiedzy na temat życia i działalności podpułkownika Juliana Malinowskiego. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.

            Klasa IV:

            I miejsce: Wiktoria Nowak

            Klasa V:

            I miejsce: Kinga Tkaczewska

            Klasa VI:

            I miejsce: Barbara Kulig

            Klasa VII:

            I miejsce: Daria Gniewek, Wiktor Bartosik

            Klasa VIII:

            I miejsce: Julia Markowicz

            Dziękujemy za zaangażowanie i pielęgnowanie pamięci o Patronie naszej szkoły.

          • UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY W SCHRONISKU PSIE POLE W RACŁAWICACH

          • W dniu 8.11.2023r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim wraz z opiekunami panią Moniką Rosół oraz panią Anną Bobak uczestniczyli w wyjeździe do schroniska "Psie Pole" w Racławicach. Celem wyjazdu było dostarczenie karmy, którą w ramach akcji wolontaryjnej zbieraliśmy w szkole oraz w przedszkolu. Trzeba przyznać, że podarunków dla psiaków i kotków było bardzo, bardzo dużo. Dzięki dzisiejszej wyprawie uczniowie zobaczyli jak wygląda praca w schronisku, jak samotne stają się psy często porzucone przez właścicieli. Serdeczne podziękowania dla uczniów i rodziców.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie.

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya.  

            W naszej szkole uroczystość tę świętowaliśmy w poniedziałek. Tego dnia szkolny korytarz opanowały bajkowe postacie. Widzieliśmy wiedźmy, wróżki, księżniczki, Czerwonego Kapturka, smoka i wiele innych bohaterów z literatury dziecięcej.  

            Uczniowie opowiadali i rysowali swojego ulubionego bajkowego bohatera i grali w quizy. Był również czas na wspólną zabawę przy muzyce.

          • PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ

          • Święto Zmarłych, to czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję, przedszkolaki z grupy Stokrotki udały się na cmentarz parafialny, gdzie uczciły pamięć żołnierzy poległych  podczas I i II Wojny Światowej. To spotkanie - zarówno z polską historią, jak i tradycją obchodzenia tak ważnego dla nas Polaków święta, na pewno pozytywnie wpłynie na postawy patriotyczne naszych wychowanków.

          • Powiatowe Igrzyska Dzieci w piłce halowej dziewcząt

          • W dniu 26.10.2023r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w piłce halowej dziewcząt w Miechowie. Szkołę reprezentowały następujące uczennice: Barbara Kulig, Zofia Zdeb, Laura Kasprzyk, Kinga Otak, Karolina Walczyńska, Julia Nędza, Emilia Skiba, Kinga Tkaczewska, Wiktoria Pagór, Martyna Daszyńska, Paulina Ocieczek. Uczennice zajęły III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

          • W tym roku szkolnym Ślubowanie Klas Pierwszych odbyło się 27 października. Pani Dyrektor Edyta Król pasowała na ucznia trzydziestu trzech pierwszoklasistów. Po uroczystym Ślubowaniu uczniowie klasy 1a i 1b, przedstawili wspaniały program artystyczny, pod przewodnictwem pani Beaty Zbień i Katarzyny Caban. Pełną emocji i wzruszeń uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Gratulujemy uczniom  i życzymy wielu sukcesów!

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książu Wielkim, Książ Wielki ul. Reja 4
      • (41) 3838011
      • 32-210 Książ Wielki, ul. Reja 4 32-210 Książ Wielki Poland
      • Administratorem jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książu Wielkim (ul. Reja 4, 32-210 Książ Wielki, nr tel.: 41 38 38 011, adres e-mail: spksiaz@op.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Logowanie