W dniach 31.03.2025 – 04.04.2025 w naszej szkole trwał BEZPIECZNY TYDZIEŃ czyli cykl zajęć, prelekcji i warsztatów poświęconych edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w życiu codziennym oraz w Internecie, dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania uzależnieniom, agresji, przemocy oraz promowaniu pozytywnych postaw i zachowań społecznych.
Oto wydarzenia, w których brali udział uczniowie:
31.03.2025
Sieciakowa lekcja on line „Kto jest po drugiej stronie” w ramach projektu Sieciaki.pl, w której wzięli udział uczniowie dla klas 1-3; lekcja podejmuje temat niebezpiecznych kontraktów online; uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online i poznali zasady bezpieczeństwa dotyczące komunikacji w sieci.
Program/koncert profilaktyczny pt. „Po kamieniach” – w wykonaniu Jacka i Michała Musiatowiczów dla uczniów klas 6-8. Jacek Musiatowicz to polski wokalista, gitarzysta, poeta i kompozytor, laureat nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej za wybitną osobowość twórczą w 1997 roku, natomiast Michał Musiatowicz – syn Jacka jest wirtuozem gitary, uczestnikiem edycji „Must be the music”. Pan Jacek Musiatowicz, prowadzący program, zwrócił uwagę na problem kultury języka, przemocy w Internecie, agresji, alkoholu, dopalaczy. Znaczną część czasu poświęcił pasjom i zainteresowaniom, motywował do rozwijania właściwych postaw wobec zdrowia i życia.
01.04.2025
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 4-6 z zakresu zdrowia psychicznego „Depresja i inne zaburzenia” we współpracy ze Śląskim Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach; podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest depresja, jak ją rozpoznać i jak jej uniknąć, jak sobie z nią radzić.
02.04.2025
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 7- 8 z zakresu zdrowia psychicznego „Wy-izolowani: radzenie sobie z emocjami, stresem” we współpracy ze Śląskim Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach; podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się po co są uczucia i co z nimi robić, wystarczyła rozmowa i quiz prawda/fałsz, by wciągnąć ich w ciekawą dyskusję o trudnościach w tym zakresie; dzięki temu wyszli z zajęć z uporządkowaną wiedzą na temat tego, jak odnaleźć się w nieprzewidywalnym świecie emocji i uczuć oraz jak nie wpaść w pułapkę izolowania się w obliczu życiowych trudności.
Spotkanie klas 1-3 z KRUS nt. bezpieczeństwa na wsi, podczas którego prowadzący zwrócili uwagę na czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat; przypomnieli o niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w gospodarstwie rolnym m.in. związanych z opieką nad zwierzętami, używaniem narzędzi i maszyn rolniczych, stosowaniem substancji toksycznych, wdychaniem szkodliwych pyłów czy zagrożeniem pożarowym.
03.04.2025
Spotkanie klas 6-8 z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Miechowie p. Lidią Kyzioł nt. „Odpowiedzialność prawna nieletnich” dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich, przejawów demoralizacji oraz możliwych konsekwencji prawnych w przypadku stosowania przez nieletnich przemocy, cyberprzemocy, palenia papierosów i e-papierosów, stosowania używek, popełnienia wykroczenia, czynu karalnego czy przestępstwa.
Spektakl profilaktyczny „Smart Home” dla uczniów klas 4-6 w wykonaniu Teatru Kurtyna z Krakowa; spektakl rozwija świadomość na temat zagrożeń związanych z nadmiernym uleganiem technologii i sztucznej inteligencji m.in. utrata kontroli nad swoim życiem, manipulowanie informacjami, rozpowszechnianie fałszywych informacji, konflikty z bliskimi czy izolowanie od otaczającego świata.
Spektakl profilaktyczny „Mruczek – kot, który bał się myszy” dla uczniów klas 0-3, który poruszał problem przyjaźni i współpracy, akceptacji i otwartości na innych, szacunku dla różnorodności oraz odpowiedzialnego korzystania z technologii.
04.04.2025
Spotkanie klas 4-8 z przedstawicielem SANEPIDU, którego celem było uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z używkami takimi jak papierosy, e - papierosy, alkohol czy napoje energetyczne; poruszono kwestie uzależnienia, eksperymentowania i negatywnego wpływu tych substancji na zdrowie człowieka; uczniowie mieli możliwość przymierzenia narkogogli i alkogogli - specjalnych okularów, które symulują wiele skutków używania substancji odurzających lub spożycia alkoholu m.in. dezorientacja, zniekształcenia obrazu, brak koncentracji, spowolnienie czasu reakcji czy problemy z oceną odległości i kierunków; dzięki temu przekonali się jak zmienia się obraz świata postrzegany oczami osoby będącej pod wpływem środków odurzających czy alkoholu.
Realizacja w/w działań możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i Gminy w Książu Wielkim.
Bezpieczny Tydzień zorganizowany został przez pedagoga szkolnego M. Łabęcką we współpracy
z wychowawcami klas oraz p.Mirosławem Szumerowskim (wykonanie dekoracji w auli szkolnej).
pedagog szkolny Monika Łabęcka