• Uczniowie klas V i VI w Kopalni Soli „Wieliczka”

          • 24 kwietnia 2023 r. uczniowie klas V i VI pod opieką nauczycieli p. E. Bałazy, p. M. Lewantowicz, p. M. Łabeckiej i p. U. Szumerowskiej odwiedzili Kopalnię Soli "Wieliczka".

            Kopalnia usytuowana jest w zachodniej części podkarpackich złóż solnych, których wiek określany jest na około 14 milionów lat. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. 

            Uczniowie wraz z nauczycielami spacerowali Podziemną Trasą Turystyczną składającą się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów. Wycieczkowicze pod kierunkiem przewodników podziwiali ściany solne, komory i jeziorka oraz zapoznali się z historią kopalni i jej znaczeniem w przeszłości i obecnie. Uczniowie zobaczyli także podziemną ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich. Spacer po solnych podziemiach na trasie 3 km trwał prawie 3 godziny i obfitował w niezapomniane wrażenia. 

            Wspaniała pogoda zachęciła uczniów do spędzenia wolnych chwil na świeżym powietrzu i spaceru w parku.  Piękno i klimat wielickiej kopalni na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

             

          • Zainwestuj w naszą planetę! Dzień Ziemi w naszej szkole

          • Święto Ziemi jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi.  Święto przypomina wszystkim o tym, jak ważne są postawy proekologiczne. Podobnie jak w ubiegłym roku hasło przewodnie Dnia Ziemi 2023 brzmiało „Zainwestuj w naszą planetę”. Podkreśla ono znaczenie konieczność indywidualnego poświęcenia czasu na kwestie związane z ochroną środowiska.

            Uczniowie naszej szkoły na lekcjach techniki podjęli szereg działań pokazujących, że ochrona środowiska jest dla każdego z nich bardzo ważna. Wykonali plakaty o tematyce ekologicznej. Zwrócili w nich uwagę na przyczyny, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Przygotowali także gazetkę szkolną zachęcającą do ochrony Ziemi oraz nadali surowcom wtórnym drugie życie, wykorzystując je do wykonania maskotki ekologicznej. Klasa IV (pod opieką p. Joanny Wiorek i p. Moniki Łabęckiej) przeprowadziła akcję zbierania i segregowania śmieci wokół szkoły oraz w lesie.

            Dzień Ziemi obchodzony jest tylko raz w roku, ale codziennie warto podejmować działania, które przyczynią się do czystości naszej planety, a tym samym lepszej przyszłości nas wszystkich!

             

          • Aktywni na wiosnę. Klasa czwarta w Zamku Królewskim na Wawelu

          • 12 kwietnia dla klasy czwartej będzie dniem niezapomnianym, gdyż uczniowie spędzili go bardzo aktywnie w Krakowie. Najpierw zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Po obejrzeniu dziedzińca czwartoklasiści udali się wraz z opiekunami – panią Agnieszką Plutą oraz panią Joanną Wiorek – do reprezentacyjnych komnat królewskich i skarbca koronnego. Wykwalifikowani przewodnicy, którzy oprowadzali grupę, opowiedzieli dzieciom o historii Wawelu, zapoznali z najciekawszymi eksponatami i podzielili się wawelskimi legendami, które bardzo zaciekawiły młodych zwiedzających. Następnie odbył się krótki spacer po Krakowie. Uczniowie zobaczyli Rynek Główny i mieli okazję zwiedzić Sukiennice i kościół Mariacki.

          • Wesołych Świąt!

          • Wesołych Świąt!

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

            pragniemy złożyć gorące życzenia.

            Oby najbliższe dni były wypełnione szczęściem.

            Niech świąteczny czas przyniesie spokój i nadzieję,
            a miłość Zmartwychwstałego Chrystusa

            staje się źródłem siły, mocy i wiary

            na każdą chwilę dnia.

            Cudownych Świąt

            życzy

            Samorząd Uczniowski

          • Apel wielkanocny

          • 5 kwietnia, tuż przed Wielkanocą, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Montaż słowno-muzyczny przygotowała na tę okazję klasa IV pod kierunkiem wychowawcy – pani Agnieszki Pluty i Szkolny Zespół pod kierownictwem pani Małgorzaty Górnik. Dzięki wierszom i piosenkom udało się przybliżyć publiczności piękne polskie zwyczaje i tradycje oraz wprowadzić w świąteczny nastrój. Aulę zdobiła barwna dekoracja, którą wykonała pani Joanna Wiorek, a uroczyście nakryty stół wielkanocny witał wszystkich, którzy przekraczali w tym dniu progi naszej szkoły.Tradycyjnie z tej okazji życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła Pani Dyrektor Edyta Sychowska. Ciepłe słowa do Dyrekcji, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców skierowała także przewodnicząca Samorządu Szkolnego, Julia Grojec.

            Przed nami niezwykły czas. Już niedługo obchodzić będziemy Wielkanoc.
            Mamy nadzieję, że wszyscy spędzimy ją w zdrowiu i w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Z okazji zbliżających się Świąt pragniemy złożyć wszystkim gorące życzenia. Oby te dni były wypełnione szczęściem, spokojem i nadzieją.

          • Finał XXIII edycji akcji Góra Grosza!

          • GÓRA GROSZA to akcja zbierania monet. Zebrane pieniądze zostały przekazane na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Przekazując monetę na Górę Grosza, przekazaliśmy środki niezbędne do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielniania się dzieci. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji było działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Jeden grosz znaczy niewiele, ale „Góra Grosza” jest największa na świecie! Zbieranie monet w naszej szkole trwało od listopada 2022 roku do marca 2023 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli udało nam się zebrać 1258 złotych. Samorząd Uczniowski bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom akcji. Poniżej przedstawiamy wyniki szkolnego konkursu.  Przypominamy, że klasa, która zebrała najwięcej pieniędzy (kwota w przeliczeniu na liczbę uczniów w klasie), otrzyma nagrodę.

            I miejsce – klasa IV: 381,88 zł  (kwota w przeliczeniu na ucznia to 15,91 zł)

            II miejsce – klasa II a: 114,70 zł (kwota w przeliczeniu na ucznia to 6,37 zł)

            III miejsce – klasa I a: 58,68 zł  (kwota w przeliczeniu na ucznia to 4,20 zł)

             

            Samorząd Uczniowski dziękuje za wsparcie Akcji!

          • BEZPIECZNY TYDZIEŃ  2023

          • W dniach 27.03.2023 - 03.04.2023 w naszej szkole trwał BEZPIECZNY TYDZIEŃ czyli cykl zajęć, spotkań, prelekcji i warsztatów poświęconych profilaktyce i edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa, przeciwdziałania uzależnieniom, agresji, przemocy, cyberprzemocy oraz promowaniu pozytywnych postaw i zachowań społecznych.

            Oto wydarzenia, w których brali udział uczniowie:

            27.03.2023 Spotkanie uczniów  klas I – VIII z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie dot. bezpiecznego zachowania się na wypadek pożaru w domu, w szkole, zagrożeń związanych z czadem oraz prawidłowego powiadamiania służb ratowniczych i zasad udzielania pierwszej pomocy. 

            28.03.2023 Konkurs wiedzy na temat zdrowia i bezpieczeństwa dla klas I – III.
            Spośród 12 uczestników konkursu (byli to reprezentanci poszczególnych klas) najwyższe wyniki uzyskali:
            Wiktoria Kulig kl.Ia
            Jan Leśniak kl.IIa
            Lena Suma kl.IIb
            Oliwia Świderek kl.III
            Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy drobne upominki.


            29.03.2023 Spotkania uczniów klas IV – VIII z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji  w Miechowie p. Lidią Kyzioł nt. „Odpowiedzialność prawna nieletnich” dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich, zasad bezpiecznego zachowania w szkole, przeciwdziałania agresji i przemocy, odpowiedzialnego korzystania z internetu i przeciwdziałania cyberprzemocy.


            30.03.2023 Program  profilaktyczno – muzyczny „Szkoła wolna od uzależnień - droga do nikąd” w wykonaniu  Grzegorza Stępnia – poety, wokalisty, gitarzysty, byłego muzyka Oddziału Zamkniętego, obecnie występującego pod pseudonimem Ornette. Koncert miał formę przestrogi dla młodzieży przed braniem środków odurzających i narkotyków.
            Artysta posługując się przykładami z życia zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z zażywaniem alkoholu, narkotyków, dopalaczy, jak również nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu, telefonu. Opowiadając historie konkretnych osób uświadomił młodzież, że wszelkiego rodzaju uzależnienia są drogą do nikąd. Zwrócił uwagę, że rozwijanie swoich pasji i talentów pomaga w walce z zagrożeniami współczesnego świata.

            31.03.2023 "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych  substancji  unikamy" - spotkanie uczniów klas I - III z przedstawicielami KRUS, które dotyczyło niebezpieczeństw czyhających na dzieci w gospodarstwie rolnym m.in. związanych  z opieką nad zwierzętami, używaniem narzędzi i maszyn rolniczych, stosowaniem substancji toksycznych  i środków ochrony roślin, wdychaniem szkodliwych pyłów czy zagrożeniem pożarowym. Prowadzący zwrócili uwagę na czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

            03.04.2023 Program profilaktyczny „Cukierki” dla klas IIa, IIb przeprowadzony przez edukatorkę ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach, który jest rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w ramach  wczesnej profilaktyki uzależnień. Założeniem programu jest uczenie dzieci dystansu do osób nieznajomych, które w jakikolwiek sposób mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu, wzmacnianie więzi  z bliskimi dorosłymi  oraz rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach, które mogą zaistnieć na terenie szkoły.

            Program profilaktyczny „Kto mieczem wojuje….” dla kl.VI dotyczący radzenia sobie ze złością oraz przeciwdziałania agresji i przemocy. Wspólnie z prowadzącą uczniowie oceniali, jaką wartość przyjmuje złość okazywana i przetwarzana na różne sposoby. Dzięki temu uczyli się, jak można radzić sobie z emocjami.

            Realizacja w/w działań możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Książu Wielkim.
            Bezpieczny Tydzień zorganizowany został przez pedagoga szkolnego p. M. Łabęcką przy współpracy z opiekunem SU p. M. Rosół oraz wychowawcami klas.

             

          • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

          • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU zostało utworzone 1.03.2023 r. z inicjatywy nauczycieli klas I-III, wychowawcy świetlicy, nauczyciela w-f i katechety.

            Chętni uczniowie po zapoznaniu się z celami oraz regulaminem włączyli się w chęć niesienia pomocy osobom, które jej potrzebują. Dziś koło liczy 40 osób, a lista nadal się powiększa.

            Pierwszym naszym celem była organizacja Kiermaszu Wielkanocnego dla Marysi Krawiec. Cel jaki osiągnęliśmy przeszedł nasze oczekiwania. Zmotywowało to uczniow do działania i kolejnych akcji.

            Cele Szkolnego Koła Wolontariatu :

            1. Niesienie pomocy innym.

            2. Wykształcenie umiejętności właściwego i przyjaznego komunikowania się z drugim człowiekiem.

            3.Czerpanie zadowolenia i satysfakcji z bezinteresownej działalności na rzecz innych osób.

            4. Pokazanie innym, jak można pożytecznie spędzić wolny czas.

            5. Rozwijanie twórczych postaw i uczuć empatycznych.

            6. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

            7. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

            8. Zintegrowanie ze sobą uczniów z różnych zespołów klasowych.

          • DZIEŃ GOFRA

          • Smacznie, zdrowo, kolorowo...

            27.03.2023 roku uczniowie klas 1-3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Gofra. Celem naszych zajęć jest utrwalenie zasad  higieny podczas przygotowania i spożywania posiłku oraz nawyków kulturalnego zachowania przy stole. W zakresie wychowania technicznego uczniowie przypomnieli sobie jak działają różne urządzenia domowe, jak z nich korzystać i jakie zagrożenia wynikają ze złego użytkowania. Dzieci podzielone na zespoły kształtowały umiejętność pracy w grupie. Uczniowie dowiedzieli się z jakich składników powstaje ciasto na gofry i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich przygotowywaniu. Samo gotowanie i przyrządzanie posiłków jest przyjemnością, ale także angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch-przede wszystkim dłoni i palców.

            Najatrakcyjniejszym punktem zajęć była degustacja deseru. Kto wie? Może dzięki takim zajęciom odkryjemy talent kulinarny, a w przyszłości zaowocuje to rozwój w tym kierunku.

          • Wyjazd do CKiS w Miechowie

          • 28 marca uczniowie klas I-III wybrali się na spektakl pt. "Król Lasu" do Miechowskiego Centrum Kultury by świętować dzień teatru.

            W lesie pojawił się wyjątkowo paskudny osobnik o imieniu Brud i razem ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Szczurem i Karaluchem, niszczy zieleń, rozrzuca śmieci, zatruwa wodę i powietrze - chce stworzyć imperium Brudu. Przed tak zmasowaną inwazją las nie jest w stanie się obronić. Król Dąb i marszałek dworu Sowa sprowadzają na pomoc doktora Bąbla. Ten ratuje las przed zagładą, ale nie może pomóc Królowi, który ze zmartwienia, że nikt go nie kocha pomału umiera. Nie pomoże też Jędrek, wnuk Doktora, bo zajęty jest słuchaniem głośnej muzyki, nie chce się uczyć i mówi, że w lesie jest nudno. A może uratuje Króla Lasu robot skonstruowany przez doktora Bąbla, którego podarował swojemu wnukowi? Robot może zrobić wszystko, pod warunkiem, że się go wcześniej wszystkiego nauczy. O ochronie przyrody, o poszanowaniu innych, o przyjemności w zdobywaniu wiedzy i wielu sprawach ważnych dla dzieci opowiada bajka „Król lasu”.

            Głównym celem spektaklu było rozwijanie wrażliwości oraz prawidłowych postaw wśród dzieci na otaczającą przyrodę. Aktorzy aktywnie angażowali najmłodszych widzów w czasie przedstawienia poprzez pytania i wspólną zabawę. W takiej atmosferze dzieci przeżyły wiele emocji i radości.
            Jak w dobrej bajce tak i w tym przedstawieniu wszystko dobrze się skończyło. Stworek Brud został pokonany, las stał się czysty i zadbany, Jędrek polubił czytanie książek oraz nauczył się pomagać innym.

            Spektakl bardzo podobał się uczniom. Jednym słowem było to bardzo ciekawe widowisko, które na długo zapadnie w naszej pamięci.

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książu Wielkim, Książ Wielki ul. Reja 4
        • (41) 3838011
        • 32-210 Książ Wielki, ul. Reja 4 32-210 Książ Wielki Poland
        • Administratorem jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książu Wielkim (ul. Reja 4, 32-210 Książ Wielki, nr tel.: 41 38 38 011, adres e-mail: spksiaz@op.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • Logowanie